Laureaci 2013

Konkurs „Złoty Paragon” 2013 rozstrzygnięty! Poznaj Laureatów.

Piątek, 24 maja 2013
Czytelnicy miesięcznika HURT & DETAL – jednego z najbardziej znaczących na rynku prasy handlowej ogólnopolskiego pisma FMCG – przyznali nagrody „Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich”, wyróżniając tym samym najlepsze produkty rynku FMCG. Wręczenie prestiżowych statuetek oraz wyróżnień odbyło się w dniu 23 maja 2013 roku w warszawskim Teatrze Kamienica. Była to już trzecia edycja konkursu, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej branży FMCG.

W dniu 23 maja br. już po raz trzeci – dzięki czytelnikom miesięcznika HURT & DETAL, którzy wzięli udział w głosowaniu – redakcja mogła zaprezentować te produkty i usługi, które w sposób szczególny wpłynęły w ubiegłym roku na rozwój handlu detalicznego w Polsce i nagrodzić te, które według nich wyróżniały się największą konkurencyjnością na rynku. Podczas uroczystej Gali wręczyliśmy 70 prestiżowych statuetek „Złoty Paragon 2013” i 120 Wyróżnień.

Uroczystą galę poprowadził popularny prezenter radiowy i telewizyjny – Zygmunt Chajzer. O dobry nastrój Gości zadbał znany aktor – Emilian Kamiński.

Trzecia edycja konkursu organizowanego przez miesięcznik HURT & DETAL spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników! Do rywalizacji o „Złote Paragony” stanęło ponad 430 produktów w 60 kategoriach.

Do konkursu mogły nieodpłatnie przystąpić wszystkie produkty, które znajdowały się na półkach sklepowych w ubiegłym roku.

Dodatkowo - oprócz kategorii produktowych – nagrodziliśmy również firmy, które według Kupców posiadają najlepsze usługi skierowane do handlu detalicznego. Ponadto, redakcja wręczyła 4 statuetki w kategoriach: osobowość handlu i dystrybucji, promocja polskiej żywności, promocja systemów jakości oraz  innowacja i kreatywność.

Konkurs przebiegał pod nadzorem Instytutu Badawczego TNS Polska. Badanie przeprowadzono na próbie 623 prawidłowo wypełnionych ankiet. Dane pochodziły ze wszystkich formatów sklepów oraz pełnego zakresu geograficznego kraju.

Partnerzy Konkursu

PartnerGlowny.jpg

FundatorNagrod.jpg

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu:

Kategoria:  Herbaty (w tym czarne, czarne aromatyczne, białe zielone i czerwone)
Produkty Wyróżnione:
Herbata Zielona z owocem pigwy 100 g (Big-Active)
Minutka 100 torebek  (Mokate)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje:  Irving Daily Classic Herbata czarna (Amber Spark)

Kategoria:  Herbaty funkcjonalne i owocowe
Produkty Wyróżnione:
LOYD - Herbatka owocowa o smaku maliny i truskawki (Mokate)
Garden Selection  (Teekanne)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Herbaciany Ogród - Malina ("Herbapol-Lublin")

Kategoria:  Kawy
Produkty Wyróżnione:
Jacobs Krönung Millicano (Mondelez Polska, dawniej Kraft Foods Polska)
Tchibo Family - Palona (Tchibo Warszawa)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Nescafé Classic (Nestlé Polska)

Kategoria:  Wody
Produkty Wyróżnione:
Naturalna woda mineralna „Muszynianka” (Spółdzielnia Pracy „Muszynianka”)
Żywiec Zdrój 1,5l - niegazowana woda źródlana  (Żywiec Zdrój)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Cisowianka Gazowana (Polskie Zdroje)

Kategoria:  Soki, syropy i nektary
Produkty Wyróżnione:
Syrop Herbapol Owocowa Spiżarnia Malina 420 ml ("Herbapol-Lublin")
Kubuś w butelce 0,9 l (MWS)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Hortex Pomarańcza Sok 100% (Hortex Holding)

Kategoria:  Napoje
Produkty Wyróżnione:
Oranżada Hellena (Jutrzenka Colian)
Nestea Green Tea smak truskawkowo-aloesowy ze Stewią (Coca-Cola HBC)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: FRUGO Czarne (FoodCare)

Kategoria:  Napoje energetyczne i izotoniczne
Produkty Wyróżnione:
BLACK Energy Drink Classic (Food Care)
TIGER Energy Drink (MWS)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Red Bull Energy Drink 250 ml (Red Bull)

Kategoria:  Produkty śniadaniowe
Produkty Wyróżnione:
Bakuś do kieszonki (Bakoma)
Mlekołaki Piegołaki (Lubella)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Nestlé Corn Flakes (Toruń-Pacific)

Kategoria:  Produkty kanapkowe do smarowania
Produkty Wyróżnione:
Sos Kanapkowy 240 ml (Roleski)
Ser topiony OSCAR (SERTOP)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Twój Smak Puszysty naturalny 150 g (OSM Piątnica)

Kategoria:  Dżemy, marmolady, powidła, konfitury
Produkty Wyróżnione:
Powidła śliwkowe domowe (Firma Bracia Urbanek)
Powidła śliwkowe 330 g (ZPOW „Orzech”)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Marmolada wieloowocowa twarda 600 g (Z.P.S. Jamar)

Kategoria:  Makarony
Produkty Wyróżnione:
Makaron kolorowy Lubella - penne (Lubella)
Międzybrodzki Makaron Krajanka 5-jajeczna (Międzybrodzkie Makarony)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Podravka Makaron Spaghetti (Podravka Polska)

Kategoria:  Produkty sypkie
Produkty Wyróżnione:
Cukier 1kg (Krajowa Spółka Cukrowa)
Kakao Puchatek (MASPEX-GMW)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: „Cukier Królewski” biały 1kg (Südzucker Polska)

Kategoria:  Majonezy
Produkty Wyróżnione:
Majonez Dekoracyjny WINIARY (Nestlé Polska)
Majonez stołowy 280 g (Roleski)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Majonez Kielecki (WSP Społem Kielce)

Kategoria: Ketchupy
Produkty Wyróżnione:
Kotlin ketchup łagodny 450 g (Agros-Nova)
Ketchup Tortex (Unilever Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Pudliszki Ketchup łagodny 480 g (HJ Heinz Polska)

Kategoria: Musztardy i chrzany
Produkty Wyróżnione:
Musztarda sarepska Develey (Develey Polska)
Musztarda Kielecka delikatesowa (WSP Społem Kielce)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Musztarda chrzanowa 175 g (Roleski)

Kategoria:  Dania gotowe instant
Produkty Wyróżnione:
Słodki kubek kisiel FRUGO Czarne (FoodCare)
Owsianka malinowo - żurawinowa (Kupiec)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Vifon Kurczak Złoty - zupa błyskawiczna (Tan-Vet International)

Kategoria:  Dania gotowe
Produkty Wyróżnione:
Pulpety w sosie pomidorowym Łowicz 580 g (Agros-Nova)
Pudliszki Gołąbki w sosie pomidorowym 670 g (HJ Heinz Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Hortex Warzywa na patelnię z suszonymi pomidorami (Polski Ogród)

Kategoria:  Desery
Produkty Wyróżnione:
Satino Gold (Bakoma)
Budyń waniliowy Gellwe (FoodCare)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Budyń o smaku śmietankowym z cukrem Winiary (Nestlé Polska)

Kategoria:  Przetwory warzywne i owocowe
Produkty Wyróżnione:
ŁOWICZ koncentrat pomidorowy 190g (Agros-Nova)
Szpinak 1000 listków Bonduelle 750 g (Bonduelle Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Pudliszki Koncentrat pomidorowy 200 g (HJ Heinz Polska)

Kategoria:  Półprodukty, produkty do pieczenia ciast
Produkty Wyróżnione:
Masa makowa z bakaliami HELIO (HELIO)
KAPRATKA Gellwe (FoodCare)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Kasia - Kostka do pieczenia (Unilever Polska)

Kategoria:  Bakalie
Produkty Wyróżnione:
Śliwki Kalifornijskie HELIO - Słoneczne Owoce (HELIO)
Mieszanka studencka Siesta (Jutrzenka Colian)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymują: Orzechy włoskie Bakallanda (Bakalland)

Kategoria:  Przyprawy suche i buliony
Produkty Wyróżnione:
Zioła dalmatyńskie (Kotanyi Polonia)
Przyprawa do kurczaka i dań z drobiu (Prymat)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Vegeta (Podravka Polska)

Kategoria:  Sosy i Fixy Instant
Produkty Wyróżnione:
WINIARY POMYSŁ NA... PAPIRUS (Nestlé Polska)
Sos Słodko - kwaśny Łowicz (Agros-Nova)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Fix Soczysty Kurczak z patelni z papryką i rozmarynem (Unilever Polska)

Kategoria:  Produkty spożywcze dla dzieci
Produkty Wyróżnione:
Bakuś Puszysty (Bakoma)
Piccolo Strawberry (Ambra)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Kukurydza złocista Bonduelki 212 ml (Bonduelle Polska)

Kategoria:  Produkty kuchni śródziemnomorskiej
Produkty Wyróżnione:
Oliwki Olivana czarne drylowane (Develey Polska)
Warzywa na patelnię Toskańskie (FRoSTA)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Jogurty Naturalny typ GRECKI (Bakoma)

Kategoria:  Mleko i napoje mleczne
Produkty Wyróżnione:
Mleko MU! UHT 3,2%,  1 l (OSM WART-MILK)
Mleko zagęszczone niesłodzone ligt z magnezem (Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Zott Monte Drink (Zott Polska)

Kategoria:  Jogurty i desery mleczne
Produkty Wyróżnione:
Jogurt naturalny gęsty (Bakoma)
Serek homogenizowany MU! o smaku waniliowym (OSM WART-MILK)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Jogobella 150 g Truskawka (Zott Polska)

Kategoria:  Sery białe, twarogi, serki kanapkowe, topione
Produkty Wyróżnione:
Serek Wiejski 200 g (OSM Piątnica)
Ser topiony w plasterkach Z szynką 130 g ("LACTIMA " Sp. z o.o.)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Krążek Hochland Twój WYBÓR (Hochland Polska)

Kategoria:  Sery żółte twarde i pleśniowe
Produkty Wyróżnione:
Gouda ser żółty Hochland (Hochland Polska)
Turek Camembert naturalny (Mleczarnia „Turek”)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Serenada Salami (Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek)

Kategoria:  Masło, margaryny, mixy
Produkty Wyróżnione:
Śmietankowy Smak z Ostrołęki 200g (OSM Piątnica)
Optima Cardio (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Delma Extra z masłem 450g (Unilever Polska)

Kategoria:  Oliwy i oleje
Produkty Wyróżnione:
Oliwa z oliwek extra vergine Olitalia Delikatna 1l (Index Food)
Olej Mazowiecki (Mosso)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Olej Kujawski (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica)

Kategoria:  Wędliny paczkowane i pasztety
Produkty Wyróżnione:
Pasztet Podlaski 100 g (DROSED)
Parówki Jedyneczki (Indykpol)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Parówki z szynki (Sokołów)

Kategoria:  Ryby i przetwory rybne
Produkty Wyróżnione:
Paluszki Surimi (Pescanova Polska)
Family Fish Morska Fantazja Figurki rybne panierowane (Nord Capital)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Ryba z pieca brokułowa (FRoSTA)

Kategoria:  Czekolady
Produkty Wyróżnione:
Czekolada nadziewana mleczna Irish Coffee (Jutrzenka Colian)
Czekolada gorzka 100g (Lotte Wedel)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Alpen Gold Nussbeisser (Mondelez Polska, dawniej Kraft Foods Polska)

Kategoria:  Bomboniery i praliny
Produkty Wyróżnione:
Amoretta (ZPC Mieszko)
Sweet Obsession - Baron Excellent (ZWC Millano)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymują: Ptasie Mleczko® waniliowe 420g (Lotte Wedel)

Kategoria:  Ciastka i słodycze nieczekoladowe
Produkty Wyróżnione:
Jeżyki Classic (Jutrzenka Colian)
Mentos Rainbow (Perfetti Van Melle Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Milka Pieguski Cookies Chocolate Drops 135g (Mondelez Polska, dawniej Kraft Foods Polska)

Kategoria:  Słodkie przekąski
Produkty Wyróżnione:
7 Days Croissant z nadzieniem kakaowym (Chipita Poland)
Góralki (I.D.C. Polonia)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Prince Polo Classic XXL (Mondelez Polska, dawniej Kraft Foods Polska)

Kategoria:  Słone przekąski
Produkty Wyróżnione:
Bruschette Maretti mix warzyw (Italmex Warszawa)
Krakersy mix 100g (ZPC Mieszko)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymują: Paluszki Beskidzkie (Aksam)

Kategoria:  Słodycze impulsowe - spożywcze
Produkty Wyróżnione:
Halls Cool extra strong (Mondelez Polska, dawniej Kraft Foods Polska)
Pawełek toffi 45g (Lotte Wedel)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Orbit Spearmint 10 drażetek (Wrigley Poland)

Kategoria:  Produkty impulsowe non-food i artykuły OTC
Produkty Wyróżnione:
Baterie Duracell Basic (Procter & Gamble)
Durex Fetherlite Elite 3szt. (Reckitt Benckiser (Poland))
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Baterie Energizer Base AA (Energizer Group Polska)

Kategoria:  Artykuły tytoniowe
Produkty Wyróżnione:
Route 66 ‘100s Original (Imperial Tobacco Polska)
Neos Tipi Java (Tobacco Trading International Poland)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Lucky Strike Additive Free Tobacco (British American Tobacco Polska Trading)

Kategoria:  Wina
Produkty Wyróżnione:
Carlo Rossi Sweet Red (CEDC International)
Chateau Bzenec Chardonnay (Amazis.net)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: El Sol Chile (Ambra)

Kategoria:  Wina musujące i szampany
Produkty Wyróżnione:
Cava Heretat Vall-Ventos Semi Seco (Domain Menada)
Henkell Trocken (Vinpol Grupa Henkell & Co.)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Dorato Bianco 0,75 l (Ambra)

Kategoria:  Wódki czyste
Produkty Wyróżnione:
Finlandia 101° (Brown-Forman Polska)
Krupnik Vodka (Sobieski)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Żubrówka Biała (CEDC International)

Kategoria:  Wódki kolorowe i smakowe
Produkty Wyróżnione:
Soplica - Orzech Laskowy (CEDC International)
Miętówka z limonką Lubelska (Stock Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Wyborowa Smaki Świata Mango Splash (Pernod-Ricard Polska)

Kategoria:  Alkohole mocne kolorowe
Produkty Wyróżnione:
William Lawson's Blended Scotch Whisky (Bacardi-Martini Polska)
Grant's (CEDC International)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Jack Daniel’s Tennessee Honey (Brown-Forman Polska)

Kategoria:  Alkohole mocne pozostałe
Produkty Wyróżnione:
Żubrówka Palona (CEDC International)
Gin Lubuski (Vinpol Grupa Henkell & Co.)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Wódka Żołądkowa Gorzka (Stock Polska)

Kategoria:  Drinki alkoholowe RTD
Produkty Wyróżnione:
Fiore Juicy Strawberry poj. 0,2l (Ambra)
Gin Lubuski & Tonic (Vinpol Grupa Henkell & Co.)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Jack Daniel’s & Cola (Brown-Forman Polska)

Kategoria:  Piwa
Produkty Wyróżnione:
Warka (Grupa Żywiec)
Perła Chmielowa (Perła – Browary Lubelskie)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Żubr (Kompania Piwowarska)

Kategoria:  Piwa smakowe
Produkty Wyróżnione:
Desperados Red (Grupa Żywiec)
Perła Winter (Perła – Browary Lubelskie)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Lech Shandy (Kompania Piwowarska)

Kategoria:  Artykuły higieniczne dla kobiet
Produkty Wyróżnione:
NIVEA Powerfruits Refresh (NIVEA Polska)
Hipoalergiczny żel do higieny intymnej z korą dębu 500 ml (Pollena Ostrzeszów)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Quattro For Women Bikini (Energizer Group Polska)

Kategoria:  Kremy i balsamy do ciała
Produkty Wyróżnione:
Fa Sport Double Power (Henkel Polska)
Garnier krem regenerujący do rąk SOS (L’Oréal Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: NIVEA Make Up Starter (NIVEA Polska)

Kategoria:  Kosmetyki pielęgnacyjne, czyszczące i zapachowe
Produkty Wyróżnione:
Papier Toaletowy VELVET® ATMOSFERA NATURY Bryza Morska (Kimberly- Clark)
Hipoalergiczne mydło w płynie 500ml (Pollena Ostrzeszów)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Colgate Total (Colgate-Palmolive Poland)

Kategoria:  Produkty do pielęgnacji dzieci
Produkty Wyróżnione:
BOBINI BABY Chusteczki nawilżane dla niemowląt (Global Cosmed Group)
Mydło w płynie Dzidziuś z olejkiem migdałowym (Pollena Ostrzeszów)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Pieluszki Pampers Active Baby (Procter and Gamble DS Polska)

Kategoria:  Artykuły do pielęgnacji włosów
Produkty Wyróżnione:
Fructis Mega Objętość (L’Oréal Polska)
Szampon Nivea Hydro Care (NIVEA Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Head&Shoulders Apple Fresh (Procter&Gamble DS Polska)

Kategoria:  Uniwersalne środki czystości
Produkty Wyróżnione:
Ludwik płyn uniwersalny mydło marsylskie 1L (Grupa Inco)
Clin MultiShine (Henkel Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Jan Niezbędny Worki HD Easy-Pack 35l/30szt (Sarantis Polska)

Kategoria:  Specjalistyczne środki czystości
Produkty Wyróżnione:
Ludwik płyn do mycia drewna 1 L (Grupa Inco)
Calgon 2w1 proszek do zmiękczania wody (Reckitt Benckiser Poland)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: KRET Granulki do udrożniania rur (Global Cosmed Group)

Kategoria:  Środki do WC
Produkty Wyróżnione:
WC Sansed płyn (Libella)
Bref Power Activ Chlorine (Henkel Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Zagęszczony płyn czyszcząco dezynfekujący Domestos 24H PLUS (Unilever Polska)

Kategoria:  Produkty do mycia naczyń
Produkty Wyróżnione:
Ludwik płyn do mycia naczyń cytrynowy 1000 g (Grupa INCO)
Fairy Lemon (Procter&Gamble DS Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Pur Pure & Natural (Henkel Polska)

Kategoria:  Środki do prania i płukania
Produkty Wyróżnione:
Persil Duo-Caps (Henkel Polska)
Ariel Liquid Tabs (Procter&Gamble DS Polska)
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Woolite Perła Dark (Reckitt Benckiser Poland)

Kategoria:  „Super Produkt 2013”
Super Produkt - to produkt, który otrzymał największą liczbę głosów spośród wszystkich produktów zgłoszonych do Konkursu.
Zwycięzcą w kategorii Super Produkt 2013 został – Olej Kujawski (Zakłady Tłuszczowe Kruszwica)

Kategorie:
Usługi i wsparcie handlu detalicznego

Kategoria: Elektroniczne wyposażenie sklepu
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Kasa ELZAB Jota E (ELZAB)

Kategoria: Samochód Kupca
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Dacia Dokker Van (Renault Polska)

Kategoria:   Hurtownia Cash & Carry
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Makro Cash and Carry Polska S.A.

Kategoria:  Lider dystrybucji FMCG
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: TRADIS Sp. z o.o.

Kategoria:  Operator sieci komórkowej
Pierwsze miejsce i Złoty Paragon otrzymuje: Polska Telefonia Cyfrowa – Operator sieci T-Mobile

Nagrody Specjalne

Kolegium redakcyjne miesięcznika HURT i DETAL przyznało ponadto statuetkę „Złoty Paragon 2013” w 4 kategoriach dodatkowych:

Kategoria:   Osobowość handlu i dystrybucji
Złoty Paragon otrzymuje: Pan Krzysztof Tokarz – Prezes Grupy Kapitałowej Specjał

Kategoria: Promocja polskiej żywności
Złoty Paragon otrzymuje: Agencja Rynku Rolnego

Kategoria: Promocja systemów jakości
Złoty Paragon otrzymuje: Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

Kategoria: Innowacja i kreatywność
Złoty Paragon 2013 otrzymuje: firma Rabugino Sp. z o.o. za linię wózków Rabtrolley

tagi: konkurs, Złoty Paragon, laureaci, Hurt & Detal, Hurt i Detal, FMCG,

Czytaj również